Stenotypistika

Stenotypistika má poměrně komplikovaný název, ale jeho rozluštění není až tak složité. První část steno symobilizuje právě grafický těsnopis představený o záložku výše a typistika je jak lze odtušit od slova „type“, tedy psaní na PC (jinak se též i používá výrazu typování nebo slangově datlování). Jedná se tedy o kombinaci dvou na první pohled odlišných dovedností, a to umění těsnopisu a také schopnosti rychle psát na počítači. Mně osobně tato disciplína bavila asi nejvíce právě díky tomu, že bylo nutné zvládnout na určité úrovni jak těsnopis, tak bylo ale také potřeba poměrně rychle a přesně psát na PC, avšak v této disciplíně dosažené rychlosti nemůžou konkurovat rychlostem dosahovanými písaři-specialisty soutěžícími v disciplíně opis textu.

Konkrétně vypadá průběh soutěže ve stenotypistice následovně. Soutěžícím je stejně tak jako v případě těsnopisu diktován text, který musejí zachytit do těsnopisného písma. Poté co je tento text oddiktován, mají soutěžící zhruba minutu na to, aby se připravili a poté jim začne běžet čas, po který musejí svůj těsnopisný záznam převést přímo do záznamu počítačového, tedy je zde požadavek na to, aby se soutěžící velmi dobře vyznal ve svém těsnopisném zápisu, tak aby své poznámky dlouze neluštil a byl schopný rychle tento svůj záznam po sobě přečíst a opsat ho do počítače.

Diktát pro těsnopisnou část je obvykle tříminutový, časový limit pro převod do textu ve wordu je 20 minut, avšak aby měl závodník šanci na dobré umístění, měl by to stihnout za řekněmě 8-10 minut. Čas zde sice není jediným hodnotícím faktorem, hodnotí se také přesnost, avšak v této disciplíně se nevyplatí příliš taktizovat.