Kombinace

Kombinace není disciplínou jako takovou, ale jde o to z jednotlivých soutěží nasbírat co nejvíce bodů s cílem stát se nejvšestrannějším závodníkem. Lze to přirovnat například k desetibojařům nebo ke sjezdovému lyžování, kde tzv. velký glóbus získá ten či ta, kdo nasbírá nejvíc vítězství ve sjezdu, slalomu, obřím slalomu atd. Jen málo soutěžících se specializuje pouze na jednu disciplínu, proto je zisk titulu v kombinaci docela prestižní záležitostí. Stejně tak se na velkých mezinárodních akcích sleduje hodnocení národů.

Vedle České republiky patří ke špičce v disciplínách zpracování informací také Němci, Maďaři, Turci, Španělé, ve vybraných disciplínách také Američané, ale v poslední době se do popředí začínají dostávat i Číňané, a to zejména vzhledem k předminulému mistrovství světa pořádaném v Pekingu, i když nad některými jejich vítězstvími se vznášel stín pochybnosti, což ovšem vím jen z doslechu, tudíž těžko soudit.

Je také otázkou, zda tyto soutěže považovat za sportovní klání. V jistém ohledu to má znaky sportovního soutěžení, jde o rychlost, přesnost, vše se měří, roli hraje nervozita, někdy dochází i k protestům při podezření z porušení pravidel a také řada závodníků mluví o svém koníčku jako o sportu. Pro mě osobně je toto asi takový sport jako například šachy nebo poker, i když vím, že lze narazit na šachové či pokerové přenosy na sportovních kanálech. Stejně tak je podle mě o bojových umění taky trochu zavádějící hovořit jako o sportu. Ono je ale v podstatě jedno, zda se o sport jedná či nejedná. Podstatné je, že se jedná o disciplíny, které jsou dle mého hodně zajímavé, i když to tak navenek podle mě moc nevypadá, a navíc lze dovednosti z nich získané využít i v normálním životě.